کتابخانه بیمارستان پیمانیه

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جهرم

کتابخانه بیمارستان پیمانیه همزمان از تاریخ ساخت بیمارستان فعالیت خود را آغاز کرد، اما با ساخت بنای جدید واقع در ضلع شرقی بیمارستان، از مهرماه سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را به صورت حرفه­ای آغاز کرد. در دی ماه سال ۱۳۹۹ نرم افزار جامع کتابخانه آریان جهت کتابخانه بیمارستان پیمانیه خریداری و راه اندازی شد. این نرم افزار تحت وب بوده و جستجو در منابع آن به روش­های مختلف در فیلدهای عنوان، پدیدآور، موضوع و ... امکان­پذیر است.

مساحت کتابخانه ۹۱ متر مربع می­باشد. کتابخانه بیمارستان پیمانیه دارای ۲۳ عدد میز مطالعه تکی، ۲۱عدد صندلی، ۲ سیستم جهت جستجوی کاربران، ۱۳ عدد قفسه کتاب در مخزن کتابخانه، یک دستگاه پرینتر، ۱ سیستم جهت استفاده مسئول کتابخانه می­باشد. در سالن کتابخانه امکان دسترسی به اینترنت جهت استفاده کاربران وجود دارد. رده­بندی کتب کتابخانه پیمانیه براساس فهرست نویسی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا N.L.M (جهت کتاب­های پزشکی و علوم وابسته به آن) و همچنین رده­بندی کتابخانه کنگره آمریکا L.C (جهت کتاب­های غیر پزشکی) می­باشد. تأکید کتابخانه‌ بر تهیه منابعی است که در معالجه و مراقبت بالینی بیماران به‌کار می­روند.

 

v رسالت

·         تامین و دسترس پذیری منابع اطلاعاتی بالینی و روزآمد برای کاربران شامل: پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان، دانشجویان و پژوهشگران جهت ارتقاء کیفیت مراقبت از بیمار

·        ایجاد بستر مناسب جهت فراهم سازی محیط جذاب آموزشی و پژوهشی

 

v ماموریت

ماموریت کتابخانه بیمارستان پیمانیه باید مطابق با اهداف سازمان مادر باشد و براساس ارزیابی­های دقیق و با در نظر گرفتن نیازهای جاری و پیش بینی شده سازمانی توسعه و بازنگری می­شود. این کتابخانه وظیفه دارد نسبت به شناسایی و تامین نیازهای کاربران خود شامل اساتید، پرسنل بیمارستان، دانشجویان بالینی (رزیدنت­ها، اینترن­ها، اکسترن­ها، و استیودنت­ها)، کارآموزها و کارورزهای مشغول در بیمارستان، و نیز ارتقا سطح آموزشی و پژوهشی بیمارستان تلاش نموده و از طریق توسعه و استاندارد سازی خدمات و امکانات خود محیط مناسب و جذاب آموزشی و پژوهشی را برای کاربران خود فراهم آورد.

v اهداف

·        شناسایی نیازهای اطلاعاتی اساتید، دانشجویان و کارکنان بیمارستان

·        تامین منابع و نیازهای اطلاعاتی پزشکان، دستیاران، دانشجویان پزشکی و پرستاران

·        تهیه و سفارش کتب فارسی و لاتین

·        آموزش و راهنمایی جامعه استفاده کننده از کتابخانه در استفاده بهتر از منابع موجود

·        تامین فیلم های آموزشی مربوط به گروه های آموزشی موجود در بیمارستان

·        گردآوری مجموعه ای غنی از منابع اطلاعاتی علمی -تخصصی و مرجع در زمینه های فعالیت بیمارستان و ارتقای سطح کمی و کیفی آن در جهت پاسخگویی هرچه بیشتر به نیاز مراجعان

·        راهنمایی و آموزش مراجعان در بازیابی و استفاده از منابع اطلاعاتی

 

v چشم انداز

·         پشتیبانی از اهداف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی از طریق تامین نیازهای اطلاعاتی اساتید، دانشجویان و دستاران تخصصی

·         ارتقاء سطح کمی و کیفی منابع اطلاعاتی علمی- تخصصی

·         سازماندهی موثر مجموعه به منظور افزایش و میزان دسترسی به آن

·         انجام آموزش های لازم جهت جست وجوی اطلاعات و استفاده هرچه بهتر از منابع

·         کمک به تحقیق و پژوهش

·         نیازسنجی اطلاعاتی جامعه کتابخانه با توجه به رشته­های آموزشی موجود در بیمارستان

 

v خط مشی

کتابخانه بیمارستان پیمانیه دارای مجموعه­ای از خط مشی­ها و فرایند­ها براساس خط مشی و فرآیند سازمان مادر است. این خط مشی ها شامل موار زیر است:

·        دسترسی به خدمات کتابخانه: (کاربران کتابخانه شامل اساتید، پرسنل بیمارستان، دانشجویان بالینی (رزیدنت­ها، اینترن­ها، اکسترن­ها، و استیودنت­ها)، کارآموزها و کارورزهای مشغول در بیمارستان پیمانیه هستند.)

·        دسترسی به منابع چاپی: کاربران به منابع چاپی و رفرنس­های دروس خود دسترسی دارند .

·        دسترسی به منابع الکترونیکی و بانکهای اطلاعاتی : تمامی کاربران با ثبت نام در پورتال کتابخانه دیجیتال به بانک­های اطلاعاتی و منابع الکترونیکی دسترسی دارند.

·        مجموعه سازی و سازماندهی منابع: مسئول کتابخانه با ارزیابی و بررسی نیازهای مراجعان و کاربران اقدام به خرید و تهیه مجموعه کامل از منابع چاپی و بارگزاری منابع الکترونیک می­کنند.

·         امانت: کتابخانه بیمارستان در ساعت کاری در خدمت مراجعان جهت امانت و تمدید منابع می­باشد.

 

v شماره شابکا کتابخانه پیمانیه: IR-۲۰۱۸۸۰۰۰۷

v استفاده کنندگان کتابخانه

·         اعضای هیات علمی

·         رزیدنت ها (دستیاران تخصصی) و دانشجویان پزشکی

·         کارکنان اعم از رسمی، پیمانی، طرحی و قراردادی شاغل در بیمارستان

v ساعت کار کتابخانه

شنبه الی چهارشنبه: ساعت ۷ صبح الی ۱۳:۳۰

 

سالن مطالعه به صورت ۲۴ ساعته باز است.